post

MVC مخفف عبارت Model-View-Controller می باشد که یکی از محبوب ترین و جدیدترین معماری های ساخت برنامه های کاربردی است. MVC طراحی و ساخت برنامه را به سه بخش منطقی جدا از هم تفکیک می کند که عبارتند از Model، View و Controller. هر کدام از این مولفه ها وظایف مختلفی بر عهده دارند. با استفاده از MVC می توان پروژه های با مقیاس بزرگ ایجاد کرد که در آن هر بخش از تیم توسعه می تواند تمرکز خود را بر روی یکی از این مولفه ها قرار دهد.

مولفه های MVC

مولفه های MVC در شکل زیر نشان داده شده است.

model_view_controller

Model

منظور از Model داده هایی است که کاربر با آنها سر و کار دارد. این داده ها می تواند داده هایی باشد که بین View و Controller رد و بدل می شود یا هر داده دیگر مرتبط با بیزینس باشد. به عنوان مثال شی Customer (مشتری) می تواند یک مدل باشد که در یک برنامه اطلاعات مشتریان را از قبیل نام، نام خانوادگی، شماره تماس، آدرس و غیره مشخص می کند.

View

این مولفه برای نمایش رابط کاربری برنامه استفاده می شود. به عنوان مثال پس از دریافت اطلاعات یک مشتری از بانک اطلاعاتی، این لایه اطلاعات دریافت شده را با استفاده از عناصر رابط کاربری نظیر متن ها، تصاویر، نمودارها و غیره نمایش می دهد.

Controller

این مولفه به عنوان یک واسط بین Model و View عمل می کند. وظیفه Controller پردازش درخواست های ورودی، استخراج و دستکاری Model و ارسال آن به View جهت نمایش می باشد. به عنوان مثال مولفه Controller شناسه مشتری را دریافت کرده و Model مرتبط با آن را از بانک اطلاعاتی استخراج و به مولفه View جهت نمایش ارسال می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*